ПУБЛИКАЦИИ. > Передвома до збірки пісень Ігоря Поклада.
Юрій Рибчинський.

Композитор Ігор Поклад - живий класик сучасної української пісні. Я навмисно не додаю до слова "пісня" епітет "естрадна", тому що більшість його пісень стали народними.
Народився Ігор Дмитрович Поклад в грудні 1941 року. Батька побачив, коли війна закінчилася, бо тато Ігоря був офіцером і від першого до останнього дня війни був на фронті. Вихованням Ігоря опікувалася його матуся, вона ж перша звернула увагу на музичні здібності сина і все життя вболівала за нього.
Після війни батько Ігоря служив у різних містах, відтак сім" я Покладів мандрувала по колишній радянській імперії. Юнаком Ігор Поклад приїхав вчитися музиці до Києва, де в 1967 році закінчив композиторський факультет Київської консерваторії. Його наставником був відомий композитор Андрій Штогаренко.
Ще зовсім юним Ігор Поклад написав першу свою пісню на вірші Бориса Олійника "Пісня не загубиться". Назва цього твору стала пророчою: жодна пісня Поклада не загубилася, не заблудилася. А пісня "Кохана", написана невдовзі на вірші Ігоря Бараха, принесла І.Покладу міжнародну славу: стала відправною для нової української пісні. У ній вперше для нашої пісні з'явилася європейськість. Вона була сучасною за всіма ознаками, її виконували і вітчизняні, і зарубіжні виконавці.
Через деякий час Ігор Поклад створив вокально-інструментальний ансамбль "Мрія", який гастролював в 70-ті роки в багатьох країнах світу.
Більшість пісень І.Поклада ґрунтуються на українському народному, мелосі але вони позбавлені стилізації під фольклор. Його мелос - це синтез української і світової музики.
З піснями Ігоря Поклада багато виконавців в 70-ті, 80-ті, 90-ті роки і навіть в 21-му столітті здобували і здобувають найвищі нагороди на престижних міжнародних конкурсах. Достатньо згадати Руслану, яка з піснею "Дикі гуси" здобула на "Слов'янському базарі" Гран-прі, або Тіну Кароль, яка стала лауреатом в Юрмалі з піснею "Зелен-клен".
Крім пісень Ігор Поклад написав музику до десятків мюзиклів та оперет, багатьох кіно- та мультфільмів.
Музика Ігоря Поклада відрізняється від інших пісенних композицій глибокою драматичністю, щирістю, його ноти відлунюються в серцях болем,плачем і співчуттям.
Так само, як і назва твору "Пісня не загубиться", назва пісні "Кохана" стала домінантною для його творчості, бо майже всі його пісні про кохання - світле, драматичне, крилате, зоряне...
Для мене особисто зустріч з Ігорем Покладом в 1965 році стала доленосною: він став першим композитором в моєму житті. І сьогодні, коли в моєму послужному списку співпраця з десятками інших композиторів, Ігор Поклад залишається для мене першим і найкращим композитором.
Оскільки я не музичний критик, а поет, дозволю собі своє ставлення до творчості Ігоря Поклада висловити в віршах, що йому присвячені.

Другові

Милий друже, вірний друже,
Пада сніг, як сіль на рани.
Стали білими дороги,
Стали срібними сади.
Але завжди вічно юна
Твоя зоряна "Кохана",
Твоїй дивній "Нареченій"
Вісімнадцять літ завжди.
Милий друже, щирий друже,
Вітер часу шаленіє,
І сивіють твої скроні,
Ніч лягає на плече...
Але "Зелен-клен" твій, друже,
Навіть взимку зеленіє
Понад "Тихою водою",
Що тече, тече, тече.
Милий друже, давній друже,
Двічі юність не буває.
Наша молодість яскрава
Йде, нажаль, у небуття...
Але твої "Дикі гуси"
Все летять над рідним краєм
Із минулого в майбутнє
Все летять, летять, летять...
Милий друже, добрий друже,
Все минає, все минає,
І життя, як швидкоплинна,
Як нестримна течія...
А твоя "Чарівна скрипка"
Як і в давні роки грає
Бо секрет безсмертя знає
Вічна музика твоя!